Продукты бджильництва - віск

Бджолиний віск як будівельний матеріал

Бджоли - одні з небагатьох живих істот, які самі виробляють будівельний матеріал для свого будинку. Молоді робочі бджоли виробляють маленькі білясті воскові пластинки за допомогою воскових залоз, розташованих в нижній частині черевця. Потім ніжками вони обробляють ці крупинки воску і вибудовують з них знайомі всім нам осередки стільників, форму яких вони знають з народження на рівні встановленої генетичної програми. Саме чудове тут те, як бджоли можуть з мінімуму матеріалу досягти оптимального результату в використанні простору і стабільності конструкції.

Натуральні стільники: висока стабільність і оптимальне використання простору при мінімумі будівельного матеріалу

Властивості воска

Свіжий бджолиний віск майже білого кольору. Більш темний відтінок він набуває тільки з часом, в міру накопичення фарбувальних речовин: меду, пилку, залишків коконів, які формують всередині осередків бджолині личинки, і після обробки прополісом. Хороший бджолиний віск має гарний запах. Це особливо подобається дітям, коли на влаштованих пасічниками святах їм пропонують виробляти з воску. Я ще ніколи не чула, щоб комусь був неприємний запах воску. Такий збіг смаків зустрічається досить рідко. Якщо ж віск придбав якийсь неприємний запах, то винні в цьому не бджоли: це результат неправильного зберігання і забруднення шкідливими речовинами. Віск - термопластична речовина, добре зберігає форму при температурі від 34 до 37 С, яка панує в вулику і відповідає температурі нашого тіла. Починаючи з 45 С, він втрачає стабільність форми, а з 60 С починає плавиться. У воді зовсім не розчиняється. У правильних умовах бджолиний віск може зберігатися роками. Він ніколи не прогоркуе, а може лише з часом стати кілька крихким. Цей продукт згорає без утворення сажі, що особливо важливо для людей, які страждають на астму або мають дуже чутливі слизові оболонки бронхів. Раніше в церкві можна було ставити свічки тільки з бджолиного воску. У цьому також виявлялася висока повага людей до цих комах. Тоді бджолиний віск був дуже дорогим і бажаним товаром.

восковые свечи
Бджолиний віск - дуже коштовна сировина для свічок: він згорає без утворення сажі і своїм приємним ароматом забезпечує хорошу атмосферу

Склад

Науково підтверджено вміст у воску близько 300 речовин. Основні його складові - складні ефіри, вищі жирні кислоти, трохи парафінів, фенолів, органічних кислот і т. і. Багато з цих речовин мають косметичну і цілющу дію, так як вбираються через шкіру.

Бджолиний віск в апітерапіі

Найчастіше в терапевтичних цілях бджолиний віск застосовується для компресів і аплікацій, добавок до мазей і кремів, а також для вушних свічок. Використання воскових пластинок в якості захисту від випромінювання уздовж поверхні Землі в сучасності майже повністю пішло в минуле.

Екологічна чистота воску

Для апітерапії і косметичних засобів особливо важливо використовувати чистий, не забруднений бджолиний віск. Так що для цих цілей краще купувати сировину не в торговельній мережі, а безпосередньо у перевірених бджолярів.

Воскові компреси та аплікації

Область застосування бджолиного воску в фізіотерапії досить схожа з лікувальними грязями. Для цієї мети віск наносять на тонку тканину, після чого компрес накладають прямо на шкіру. Потім накривають складеним в троє махровим або фланелевим рушником і прикладають що-небудь тепле. наприклад грілку, нагрітий мішечок з сіллю, гелеву подушечку або щось подібне. Температура гріючого елемента повинна складати приблизно 80 С. Тому важливо створити хороший ізоляційний шар між восковим компресом і джерелом тепла, щоб не отримати опік. Пацієнт повинен відчувати приємне тепло, а сама процедура повинна тривати від 20 до 30 хвилин. Такий восковой компрес можна використовувати кілька разів для одного і того ж пацієнта.

Область застосування

Віск можливо використовувати при всіх захворюваннях, для леікування яких необхідне тепло. Сюда відносятся:

 • защемлення нервів

 • ревматичні захворювання

 • хронічний артріт

 • спастичний біль в животі

 • запори

 • хронічні запалення в сечостатевій системі

 • застуди

Компрес з воском на грудну клітку благотворно впливає на бронхи і лікує кашель

Вушні свічки

У цих канюлей (трубочок) з воску і тканини (тонкого льону або бавовни) зі свічками загальне лише те, що їх потрібно підпалювати. Вушні свічки використовують при різних захворюваннях в області вуха і носоглотки. Вони допомагають від болю у вусі, тиску в вухах, їх використовують при застудах, вушних сірчаних пробках і при шумі у вухах. Вони активізують обмін речовин в цій області, покращують кровопостачання і лімфоток, викликають приємне благодатне відчуття. Особливо цей вид лікування подобається дітям, які часто страждають отитами. Вушні свічки надають благодатний вплив на людей, які працюють в шумних приміщеннях або часто відчувають стрес. При регулярному застосуванні вушні свічки позитивно впливають на кровопостачання в області вуха і, таким чином, запобігають погіршенню слуху.

Безпечне застосування вушних свічок

Пропоновані в аптеках вушні свічки досить дорогі, і це іноді спонукає людей виготовляти їх самостійно. На мій погляд, цього робити не варто! Пропоновані в аптеках свічки, як правило, проходять максимальну перевірку на безпеку. Вони відзначені відповідним маркуванням, яке показує, до якого місця такі свічки можна спалювати. Використона в свічках текстильна тканина досить стабільна, щоб гарячий попіл не падав на обличчя. Під час застосування вушних свічок обов'язково повинен бути присутнім ще один чоловік для контролю ситуації. Уважно прочитайте інструкцію по застосуванню і при необхідності попросіть досвідченого терапевта показати вам, як правильно з ними працювати.

Косметичне застосування воска

Бджолиний віск здавна традиційно застосовується в косметології, хоча з часом він був змінений штучно синтезованими речовинами. Але на щастя, в натуральній косметиці віск поки ще зберігає свої позиції. Він має безліч позитивних якостей, необхідних для виготовлення високоякісних продуктів для догляду за шкірою:

 • підтримуючи бальзамні речовини

 • антибактеріальну дію

 • поліпшення вологозв'язуючий здатності шкіри

 • натуральний захист від сонця

 • гіпоалергенний ефект

 • збільшення еластичності шкіри

 • сприяння регенерації шкіри

 • забезпечення стабільного кольору і консистенції косметичного продукту

Існує неймовірна кількість рецептів домашнього приготування косметичних продуктів з використанням бджолиного воску. Я сама роблю мазі на основі масляної витяжки з активних рослинних речовин. Потім таке масло змішується з відповідною кількістю воску. Такі прості мазі дуже ефективні, і їх легко приготувати самому.

Жувальний віск

Бджолиний віск може використовуватися подібно жувальній гумці. Для цього в основному застосовують забрусний віск (зі зрізаних кришечок запечатаних стільників), який збирають при роздруку сот, і віск із стільникового меду. Цей продукт містить багато цілющих речовин, які сприятливо впливають на слизові ротової порожнини і носоглотки. Його можна додатково наситити ефірними маслами, наприклад, м'яти перцевої, евкаліпта, чебрецю і т. і. Віск не перетравлюється, тобто коли ми його їмо, то велика частина не всмоктується, а виводиться через кишечник. Не забруднений віск безпечний для нашого організму, якщо, звичайно, немає алергії на який-небудь з його компонентів.

Забрусний віск охоче використовують в якості жувального воску. У бджолиного воску досить великий термін зберігання

Рецепт мазі з календулою

Інгредієнти

 • 500 мл оливкової олії (чистий біопродукт)

 • 50 грам свіжих квіток календули (що недавно розпустилися, зібраних в полудень при сонячній погоді)

 • 50-60 грам бджолиного воску

 • декілька крапель відповідної ароматичної олії (з аптеки або спеціалізованого магазину) за бажанням

Приготування

Оливкову олію розігріти, квіти насипати в гаряче масло, довести до кипіння і залишити тихенько кипіти до тих пір, поки квітки не втратять воду (увага: квітки не повинні смажитися!). Зняти з вогню і залишити накритим до наступного дня. Потім масло ще раз розігріти (до 60-70 С), квіти дістати з масла за допомогою шумівки з дрібними отворами, а масло змішати з бджолиним воском. До того як маса охолоне, наповнити нею маленькі баночки для крему.

Добавка з прополісу

У цю мазь можна додатково підмішати прополіс. Для цього в залежності від бажаної концентрації прополісу потрібно додати від 10 до 20 мл 20%-ної настоянки прополісу на 500 мл олії. Для хорошого змішування настоянка і мазь повинні мати однакову температуру. Прополіс додавати тільки тоді, коли віск почне застигати. Якщо прополіс додати в гарячу воскову суміш, то він випадає у вигляді грудкуватого осаду.

Область застосування

Ця мазь призначена для догляду за сухою і огрубілою шкірою рук, при тріщинах в нігтьовому ложі або на кінчиках пальців і при сухій шкірі на ліктях, колінах і п'ятах. Варіант з прополісом допомагає при запаленнях шкіри, наприклад при лускатим лишаї і нейродерміті. Але в будь-якому випадку потрібно попередньо провести алергічний тест на прополіс. Подібним чином можна приготувати мазі і з іншими квітками, наприклад з окопником, для лікування пошкоджень отриманих при заняттях спортом: забитих місць, розтягнень і вивихів. Мазь із звіробоєм допомагає при невралгіях або болях при ревматизмі і артрозі. Термін зберігання приготованих таким чином мазей становить приблизно 12 місяців.

за матеріалами книги Роземарі Борт

"Лікувальна сила меду, прополісу, пилку і інших продуктів бджільництва".Недавние посты

Смотреть все